Informační stránky­ skupiny Pražské provincie Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (redemptoristů)


LIDOVÉ MISIE ve SVATOBOŘICÍCH-MISTŘÍNĚ 21.2.-1.3.2009 PDF Tisk Email
Středa, 04 Březen 2009 14:30

p101003416Na počátku postní doby jsme si spolu s farníky doslova užívali lidové misie na Slovácku poblíž Kyjova. Upřímný zájem mnohých farníků o duchovní obnovu příjemně překvapil i zdejšího pana faráře P. Radima Hložánku, který už v životě přeci jen něco pamatuje…  

 

 

 

Příprava misií začala v době, kdy P. Radim ležel v nemocnici a myslel na nás v modlitbě. Organizačně jej skvěle zastoupila farní rada, která s misionáři spolupracovala na zajištění přípravy a průběhu celé akce.

Termín duchovní obnovy vyšel zrovna na jarní prázdniny, čehož někteří využili k potřebné rekreaci na horách, jiní zase měli více času na ranní i večerní program misií. Svoji účast ohlásila i ČT, která připravuje dokument o naší kongregaci redemptoristů. Podmínky pro konání misií ve farnosti byly jedinečné. Setkávali jsme se po devět dní převážně ve vytápěném farním kostele, který bych označil za nejteplejší v EU, takže P. Tomáš mohl při mši bez obav odložit běžně používané rukavice a P. Jiří zase nemusel ničím přikrývat svoji rostoucí pleš na hlavě.

V této tradiční a živé farnosti jsme se setkávali jak s věřícími, kteří chtějí jít ve víře dál a opravdu žít v osobním vztahu s Bohem, tak i s těmi, kteří si na víru jen hrají - obvykle během nedělních bohoslužeb. Mnohokrát jsme se spolu s farníky pokoušeli nalézt odpověď na otázku, jak to je s naší vírou v Ježíše a praktickým životem? Těžké dilema tu má zvláště mládež, která je opravdovou ozdobou farnosti a často se tu i pěkně zapojuje do různých aktivit. Žel někteří žijí „dvojí“ život a s přehledem, bez uzardění, berou po léta vše, co svět a život nabízí. Navíc, jak se zdá, nejde jen o výjimky. Rodiče a prarodiče se tím sice někdy trápí, ale utěšují se alespoň myšlenkou, že své děti tzv. „naučili“ chodit do kostela. Jenže jaký mají vztah ke Kristu? Může jim Bůh ještě mluvit do života? Je to vůbec víra? Co předají svým vlastním dětem či lidem, kteří Krista nepoznali?

Misie ve Svatobořicích-Mistříně jsou za námi, dojmů máme všichni plno, to je dobře. Nyní nezbývá, než zkusit pozvat Pána Ježíše do svého praktického života, rodiny, práce, do svých plánů i do soukromí. Snažili jsme se farníky povzbudit v tom, že není nad život v pěkném osobním vztahu s Ježíšem. A jak na to? Radí nám sám Ježíš, když říká: „Kdo mne miluje, bude zachovávat má přikázání“. Ne snad ze strachu, zvyku či jiných důvodů, ale jednoduše z lásky, po které všichni tak toužíme, a kterou Mu přitom tak často dlužíme.       

   

 

Malá statistika

Svatobořice-Mistřín

Počet obyvatel

3 540

Nedělní bohoslužby celkem

400-500

Ranní program

50-90

Večerní program

130-200

Katecheze pro ženy

135

Katecheze pro muže

62

Setkání pro starší děti 6.-9. tř.

11

Setkání pro mladší děti 1.-5. tř.

28

I. Setkání pro mládež

30

II. Setkání pro mládež

45

Svátost smíření

186

Pomazání nemocných

43

Obnova manželských slibů

21 párů

Návštěvy nemocných

13

Promítání filmu

95

Setkání seniorů v DPS

18

Setkání pro hledající

12

 

 

Dne 3.3.2009, P. Waściński & P. Šindelář

 

 

P.S. Zprávu je třeba chápat jako osobní svědectví misionářů, ne jako celkové hodnocení farnosti. Chcete-li, napište nám svůj komentář, jak jste prožívali svojí duchovní obnovu.  

 

Fotogalerie:

http://lidovemisie.cz/index.php/cs/fotogalerie/category/59

 

 

Komentáře

0 mládež 2009-03-09 12:52 #4

…JAK JSME (PRO)ŽILY MISIE…

Když jsme se dozvěděly, že v naší farnosti budou probíhat misie, netušily jsme, co máme přesně očekávat od devíti dnů této duchovní obnovy. Ani jednu z nás nenapadlo, že tyto dny budou naplněny takovou radostí, ztišením, zamyšlením, krásnem, duchovnem…
Díky o. Tomášovi a Jiřímu jsme prožívaly něco, co nejde ani dost dobře popsat slovy. Člověk pochopí tehdy, když to sám opravdově prožije. Skrze tyto dva (ne)obyčejné misionáře jsme se přiblížily k Ježíši a na „vlastní kůži“ pocítily, jak moc nás má Bůh rád a že nás opravdu vede dokonalou cestou.
Vše, co nás v životě potkává se děje z vůle Boží… Stačí „jen“ věřit a řídit se podle toho, co pro nás má v plánu Bůh. Nechtít dělat rozhodnutí podle sebe, ale s Ním. Jedině tehdy může být člověku blaženě už tady v pozemském putování.
Říkáme si, že toto všechno víme, ale kolikrát si to v dnešním světě ani neuvědomujeme. O to víc si vážíme velkého daru setkání s o. Tomášem a Jiřím, kteří nám všem během misií připomněli to, abychom se uměli zastavit a přemýšlet o životě, o cílu, kterého chceme dosáhnout a o tom koho máme v životě na prvním místě. Záleží na každém člověku, pro koho se rozhodne… Kéž by to pro nás věřící byl vždycky Bůh.
I když už misie ve farnosti skončily, my je dál prožíváme v našich srdcích. Síla a hloubka myšlenek, které nám s opravdovou radostí a často i s neopakovatelným humorem o. Tomáš a Jiří předávali, nás neustále provázejí a pevně věříme, že i dál budou provázet v našich (ne)všedních dnech.
Velké díky Bohu za dar duchovní obnovy!

Lucka, Barča a Tereza

Citovat
0 Tereza 2009-03-05 22:05 #3

Jste prostě úžasní! ;-) Šťastnou cestu na Vaše zítřejší putování a pozdravujte je tam od nás!Budem na Vás myslet a snad se 21.3uvidíme.Mějte se Terez.-)PS:Vše nej P.Tomášovi k zítřejšímu svátku! ;-)

Citovat
0 Lucka 2009-03-05 21:44 #2

Dobry vecer, moc vas zdravim uz ne ze Svatoboric, ale z Brna, kde jsem v plnem pracovnim nasazeni :-)
Dekuju moc za info mail! Preju vam o. Jiri i Tomasi, at mate hodne sil pri misiich v Hronove. Vzpominam na vas......... Lucka.

Citovat
0 Helena 2009-03-04 18:04 #1

Drazí a milí misionáři Jiří i Tomáši moc Vám děkuji za duchovní oživení a obnovu víry v naší farnosti!Kvůli docela vážné operaci jsem stihla setkání s Vámi včera a dnes a děkuji Pánu Bohu za to!V kostele je každé setkávání radostné,ale Vy jste opravdu jako živá voda,mladí,krás ní,veselí a prostě fajn.Přeji Vám i ve Vašem dalším putování hodně lásky a Božího požehnání. H.

Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód Obnovit

Czech Chinese (Simplified) English French German Italian Polish Russian Spanish

Výběr z fotogalerie

P1270442
MisieTrebovice2011149
BrnoKomarov2012 99
LetoviceOBN2012 2
P1010071-11
misieHrozenkov-Karolinka2011068