Informační stránky­ skupiny Pražské provincie Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (redemptoristů)


Žarošice, Lovčice 11.-15.3.2011: Náročná, ale i krásná obnova misií na Slovácku PDF Tisk Email
Čtvrtek, 17 Březen 2011 12:14

zarosice2011Hned na začátku postní doby se misijní dvojice redemptoristů, P. Jiří a P. Tomáš, vydala zkypřit půdu na známém poutním místě „Staré Matky Boží“ v Žarošicích a také v nedalekých Lovčicích a okolí.
Zdejší lidé i jejich duchovní správcové, P. Josef Pohanka a P. Josef Večeřa, obnovu misií uvítali.

Malá statistika

Žarošice

Lovčice

Počet obyvatel

1011

801

Nedělní bohoslužby

250-280

150-180

Ranní program

65-95

-

Večerní program

90-115

65-100

Teologická přednáška

100

-

Promítání filmu a beseda

100

-

Svátost smíření

70

64

Svátost pomazání nemocných

74

-


TV Noe a rozhovor:

Začátek obnovy misií zachytila TV Noe, která natočila s P. Tomášem krátký rozhovor. Reportáž bude vysílána 17.3.2011 v 19.40 (viz. také archiv zpráv):
http://www.tvnoe.cz/detail-videogalerie/galerie-zpravodajstvi1.html?videoId=1519#content

Na závěr obnovy misií požádal P. Josef Pohanka o rozhovor do zdejšího farního oběžníku, Hlasu Panny Marie:

Otče Jiří, když s o. Tomášem putujete jako misionáři po naší vlasti, souhlasíte s rozšířeným názorem, že Česká republika je jeden z nejateističtějších států Evropy a světa, a tudíž misijní území?

P. Jiří: Naše republika je po náboženské stránce velmi pestrá. Najdeme v ní regiony religiózně živé či tradiční, ale také území zcela duchovně zanedbaná a opuštěná. Počtem praktikujících věřících, kněží, řeholníků a řeholnic se zřejmě řadíme mezi nejslabší země v Evropě. Mnoho našich lidí však může mít „skrytou“ víru, o které ví jen Bůh a která se projevuje např. dobrým životem. Netroufám si tedy soudit zda jsme ten nejateističtější národ v Evropě. Díky svobodnému vyznávání víry a dostupnosti informací o Kristu a jeho církvi se mohou lidé v naší zemi o Bohu mnohé dovědět sami. Velké misijní území však vidím především v srdcích lidí, těch věřících i nevěřících.

Díky misijní činnosti můžete porovnávat religiozitu v různých koutech naší vlasti. Už několikrát jste konali lidové misie na Slovácku. Jak se vám jeví slovácká víra a zbožnost?

P. Jiří: Zbožnost a víra je na Slovácku často spojena s kulturou a lidovými tradicemi. V tom je Slovácko živější než jiné regiony. Vidím tu ale velké rozdíly mezi lidmi, kteří tzv. „chodí do kostela“. Jedni mají opravdu pěkný a osobní vztah ke Kristu, jiní ale o své víře a o Bohu asi moc nepřemýšlí a jejich život se vlastně v ničem neliší od života lidí nevěřících. Během konání lidových misií pomáháme takovým lidem objevit živou víru. Práce ve farnostech na Slovácku je krásná, ale vůbec ne jednoduchá.     

Jaké poslání podle vás mají v nové evangelizaci poutní místa?

P. Jiří: Poutní místa vnímám jako duchovní oázy pro věřící, kteří potřebují změnu nebo nový impulz do života s Bohem. Jsou to zároveň útočiště pro hříšníky, kteří touží po obrácení. Na poutních místech může docházet i k setkání nevěřících (např. turistů) s křesťanstvím. Hodně však záleží na tom, jak je poutní místo spravováno. Špatně udržovaný kostel, ledabylá duchovní správa apod. může vyvolat v lidech naopak zklamání a nechuť k církvi.   

A teď trochu osobněji. Co vám v poslední době udělalo radost?

P. Jiří: Asi teologická studia na univerzitě v polském Opole, která jsem minulý rok zakončil a také rok „misijní školy“ v klášteře redemptoristů v Krakově. Docela rád se učím, láká mě dále poznávat Boha a také rád přebývám ve zdravém společenství spolubratří. Radost mi udělají i menší věci, když si mohu např. zaplavat, projet se na kole, na běžkách nebo vyrazit s partou lidí někam do hor nebo na vodu. Rád vzpomínám i na nedávnou děkovnou celonárodní pouť do Říma, kterou jsem vykonal spolu se svojí mamkou a dalšími poutníky. 

Mohl byste nám prozradit nějakou veselou historku z misií?

P. Jiří: Na misie se občas přicházejí podívat i lidé, kteří dobře nerozumí všemu, co se v kostele děje. Jednou, při podávání svatého přijímání, jsem si všimnul na konci řady lidí dívky, která jevila známky neklidu. Myslel jsem si, že asi neví, zda má přistoupit k přijímání nebo ne. Přistoupila jako poslední. Vzal jsem do ruky Tělo Kristovo a ministrant před ní nastavil patenu, ale zdálo se, že přijímat nebude. Jde si jen pro křížek na čelo? Napadlo mě. Ale dříve než jsem se stačil zeptat, dívka vše vyřešila po svém. Sáhla do kapsy, vytáhla 20 Kč a položila minci ministrantovi na patenu až to pěkně cinklo, otočila se a spokojeně odešla:)  

Fotogalerie z obnovy misií 11.-15.3.2011:
http://www.lidovemisie.cz/cs/fotogalerie/obnova-misii/gallery/109

Zpráva a fotogalerie z lidových misií v roce 2009:
http://www.lidovemisie.cz/cs/lidove-misie/zpravy-z-misii-mainmenu-25/38-zpravy-z-roku-2009/204-aroice-lovice-305-672009-lidove-misie


P.S.
Zprávy je třeba chápat jako osobní svědectví misionářů, ne jako hodnocení farnosti. A jak jste prožívali duchovní obnovu Vy? Svůj komentář můžete vložit na konec článku nebo nám jej zaslat na: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript   


Tasovice, 17. 3. 2011
P. Jiří Šindelář CSsR
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Aktualizováno Středa, 30 Březen 2011 15:18
 

Komentáře

+1 Ludmila 2011-03-17 15:13 #2

Chvála Kristu otče Tomáši a otče Jiří, zdravím Vás od nás ze Žarošic. Děkuju za společenství při obnově misií v naší farnosti, bylo to povzbudivé naslouchat a prožívat to spolu s ostatními. Načerpala jsem plno duchovní síy. Sice mě bylo trochu líto, že už to končí tak rychlo, škoda, že misie nejsou častěji... Ať se Vám i o. Tomášovi při Vaší službě misionářů daří a budeme se těšit někdy u naší Staré Matky Boží Žarošické na shledání. Liduška.

Citovat
0 Ždánice 2011-03-17 15:08 #1

Chvála Kristu, bratři. Ještě plný tím vším, co jste rozdávali na obnově lidových misií v Lovčicích (Žarošicích), vám oběma chci ze srdce poděkovat. Děkuji vám za všechny ty krásné chvíle, které jsme s vámi mohli trávit a poznávat nové pohledy a názory na Boha, víru a církev. Bylo to jako osvěžení v našem už tak trochu rutinním žití víry i života jako takového. Jenom lituji toho, že už je to za námi a vaše další případná obnova bude někdy za deset let, což je velmi daleko. Ale vy samozřejmě budete dále pracovat a přinášet vaše nové pohledy na Boha všude tam, kde je to potřeba, a to je vlastně všude. Jistě nejen já se svojí manželkou, ale i všichni ti, kteří se zúčastnili obnovy misií, Vám otče Jiří i Vám otče Tomáši přejeme, aby se vám toto dílo dařilo jako doposud (což je podle nás výborně). Boží požehnání pro vás vyprošují a modlí se za vás manželé ze Ždánice.

Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód Obnovit

Czech Chinese (Simplified) English French German Italian Polish Russian Spanish

Výběr z fotogalerie

PutovaniPoDyji201103
P8111577
P1010048-19
exercChotebor1167
RHH104
DobraticeVojkovice2009093